Webdesign zásady pri tvorbe web stránok

Tvorba web stránok má svoje osobité čaro. Pri jej realizácii, má designer nespočetné možnosti jej prevedenia a môže uviesť tak do života stránku, ktorá je svojím spôsobom jedinečná.

Slovo “pravidlá” nepôsobí príliš kreatívne, no predsa je dobré sa držať aspoň základných pravidiel a princípov, ktoré zabezpečia, aby stránka bola prehľadná, čitateľná a ľahko prístupná pre návštevníkov.

Webdesign zásady

Webstránka od 160 €   Redakčný systém od 240 €    E-shop od 260 €

Ponúkame Vám profesionálne web stránky za výborné ceny.

Nájsť zlatú strednú cestu medzi pôsobivým designom, a stránkou ktorá má dobrú použiteľnosť nie je až také jednoduché, keďže tieto dva princípy častokrát stoja proti sebe, no rozhodne sa to oplatí. Tu je pár typov:

 

1. Jednoduchý a nápaditý design

Platí to aj vo webdesigne. Veľa krát pri tvorbe stránky, je snaha pokryť všetky prázdne “nevyužité miesta” stránky. No často krát sa stane, že stránka pôsobí potom “preplácane”, neprehľadne a užívatelia sú zmätení, na čo kliknúť, čo si vybrať, čo je podstatné a kde vlastne začať…

 

2. Jasná navigácia na stránke

Je veľa možností ako sa dá zrealizovať navigáciu na stránke. Cez jednoduché menu, roletové menu, menu s obrázkov, až po animované, ktoré nápadito dopĺňa design webu. V podstate je to otázka vkusu designéra alebo zákazníka.

Navigácia, nech je už akákoľvek, mala by spĺňať tieto predpoklady:

  • má byť hneď jasné, že sa jedná o navigáciu stránky
  • má ukazovať, kde presne sa nachádzame a na akej úrovni

 

3. Vhodná typografia

Základom stránky sú texty. Problematikou zobrazenia textov na stránke sa zaoberá typografia. Zlé prevedenie textov na stránke, nezachránia už ani obrázky z tej najlepšej fotobanky.

Na čo si teda dať pozor:

  • výber fontov má byť obzvlášť citlivý, každý z nich sa hodí na niečo iné
  • veľkosť písma má umožniť pohodlnú čitateľnosť a jasne rozlíšiť čo je nadpis a čo je popisný text
  • vhodný rozstup slov – spacing
  • vhodné rozostupy riadkov – line lenght
  • farba – vhodný kontrast medzi jednotlivými elementami

 

4. Použiteľnosť web stránky

Medzi webdizajnérmi je Steve Krug už legendou. Jeho základná myšlienka, na ktorej je postavená jeho kniha je, aby webová stránka nenútila užívateľa premýšľať a bola ľahko použiteľná. Stránka má byť samo-vysvetľujúca, jasná, prehľadná a intuitívna.

Keď je návštevník nútený rozmýšľať, o akú stránku sa to vlastne jedná, na čo slúži, kde má kliknúť, kde má nájsť na nej po čo sem prišiel, tak jeho trpezlivosť rýchlo dôjde a odchádza inam, aj keď je design stránky výborný na pohľad.

 

5. Validita stránky a jej správne zobrazovanie v rôznych prehliadačoch.

Pri tvorbe webových stránok je potrebné, aby stránky boli validné podľa štandaru, ktoré vydáva medzinárodné konzorcium W3.

Rozhodne to nie je byrokracia, no môžeme tým predísť mnohým problémom. V prvom rade, stránka bude dobre čitateľná pre vyhľadávacie roboty, čo je základný predpoklad pre umiestňovanie vo výsledkov vyhľadávania. Druhá vec, je že minimalizujeme to, aby stránka bolo v rôznych prehliadačoch rôzne zobrazená.

Samotný problém zobrazovania vo všetkých internetových prehliadačoch to však v mnohých prípadoch vyriešiť nemusí. Problematika správneho zobrazovania stránky v rôznych internetových prehliadačoch je kapitola sama o seba, ktoré je potrebné mať dobre zvládnutú.

Asi každý webdesignér či webdeveloper mal zo začiatku “nervy” z tohto javu. Za všetko hovorí “unikát” internet explorer, najmä jeho verzie ie6 a ie7… Našťastie už tieto verzie vymierajú z počítačov užívateľov.

 

6.Výber farieb

Vhodný výber farieb je základom peknej a úspešnej stránky a je potrebné na toto osobitne dbať. Spomeňte si, keď Ste prišli na stránku, ktorá mala zlý kontrast, texty sa Vám ťažko čítali a farby sa doslova bili. Na takej stránke muselo byť obzvlášť niečo dôležité, aby Ste z tade do pár sekúnd neodišli.

Preto oplatí sa trochu zagoogliť a naštudovať si niečo o color wheel a o farebných schémach.

 

7.Obsah web stránky

Design je pekný obal, ktorý predáva stránku, jej obsah je však to, prečo prišli na Vašu stránku návštevníci.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>