Tvorba webu – trendy 2012

Máme tu ďalší rok a podobne ako inde, aj vo svete webdesignu je snaha predpovedať čo nás čaká, čo bude zaručene horúcou novinkou, čo naopak upadne do zabudnutia a akým smerom sa všeobecne bude uberať návrh a design web stránok.

Webstránka od 160 €   Redakčný systém od 240 €    E-shop od 260 €

Ponúkame Vám profesionálne web stránky za výborné ceny.

1. Webdesign naprieč všetkými platformami

Tento nástup sa predpoklad už v roku 2011 a veľa stránok ho do určitej miery adaptovalo. Nejaký ten rok, však ešte uplynie, kým webstránky budú tvorené zároveň aj pre mobilné zariadenia. Tekutý vzľad (fluid layout) zdaľeka nie je samozrejmosťou a tak pre rok 2012 webdesign naprieč všetkými platformami pretrváva ako novinka.

Tvorba webu a mobilné aplikácie

2. Navigácia s pevnou pozíciou

Ďalším predpovedaným trendom, je navigácia s pevnou pozíciou. Obzvlášť u webstránkok, ktoré majú menej interných linkov. Podľa doterajších skúseností, tento prvok môže výrazne zvýšiť počet pre-klikov vnútri vašej stránky. Čo je dané tým, že navigácia je stále na vhodnom mieste “po ruke”, aj keď rolujete myšou po dlhej stránke.

Pomocou jQuery je jednoduché implementovať tento efekt a tatiež pomocu CSS trikov. Tu je ukážka, posunutie navigácie ešte do ďalšej dimenzie.

3. Kruhy

Tento trend zažil už svoj slávu, no postupne sa vytratil. S nástupom CSS3 je však implementácia rôznych kruhových efektov oveľa jednoduchšia a tak si opäť získava popularitu.

Webdesign trendy 2012 - kruhy

4. Vektorová grafika

Na mnohých stránkach sa objavili zaujímavo riešené veľké vektorové obrázky, ktoré stránkam dodávajú zaujímavý nádych. Dnes nie je problém zdarma stiahnuť rôzne zdroje k vektorovým ilustráciám a profesionálne kúsky sú k zakúpeniu za pár drobných.

trendy 2012 vektorová grafika

5. jQuery/CSS3/HTML5 animácie

V podstate sa nejedná o žiadnu horúcu novinku, skôr o postupné udomácňovanie sa týchto efektov medzi webdesignérmi. JQuery je viac menej bežnou súčasťou nových web stránok a css3 a html5 sa každým rokom používajú viac a viac, keďže internetové browsery začleňujú ďalšie tagy a špecifikácie do svojich nových verzií.

Na internete nájdete množstvo výborných návodov, ako aplikovať jednotlivé efekty pomocou nich.

6. Stuhy

Je to neuveriteľné, ale tento drobný efekt sa rozšíril veľmi rýchlo. Tiež na slovenských web stránkach v roku 2011, a aj skôr bolo vidieť mnoho rôznych typov stúh na zľavových portáloch a internetových obchodoch. Ich cieľom je upútať na konkrétnu zľavu alebo produkt.

Trendy 2012 - stuhy

7. Použitie rôznych fontov

Trendom roku 2012 by taktiež mohlo byť použitie rozmanitých fontov na web stránkach. V súčasnosti už našťastie webdesignéry nie sú odkázaný na použitie len základných fontov. Pomocou CSS3 môžu jednoducho implementovať akýkoľvek font do web stránky.

Na trhu sú aj rôzne pluginy pre wordpress a iné systémy, ktoré umožňujú implementáciu týchto fontov pomerne pohodlne.

8. V jednoduchosti je krása

Vo svete množstva informácii platí naďalej zlaté pravidlo – v jednoduchosti je krása. Účel web stránky je podať informácie a posunúť návštevníka z bodu A do bodu B. Cieľ je aby Vás návštevník kontaktoval, objednal tovar či službu, alebo si našiel na stránke to čo potreboval. Preto úlohou nás webdesignérov a webprogramátorov, je uľahčiť im to, ako sa najlepšie dá.

Design stránky by mal v konečnom dôsledku zjednotiť estetiku, kreativitou, a praktickosť s použiteľnosťou, v jedno webové dielo.

 

Tvorba webu – záver

Ako každé predpovede, aj tieto môžu dopadnúť celkom inak. Cieľom bolo však poskytnúť náhľad trendov, ktoré sa objavili už na horizonte a trendov, ktoré si už čiastočne našli uplatnenie.

Hlavný zdroj informácií bol použitý z populárneho webdesigner servera webdesignledger.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>