Webdesign Trendy 2011 – čo sa splnilo

Začiatkom roku 2011 bol na uznávanom webdesign servery, publikovaný článok o web design trendoch pre rok 2011. Pozrime sa bližšie, čo sa z týchto predpovedí splnilo, čo nás asi čaká až v roku 2012, a čo viac menej neuspelo.

Webdesign Trendy 2011

Webstránka od 160 €   Redakčný systém od 240 €    E-shop od 260 €

Ponúkame Vám profesionálne web stránky za výborné ceny.

1. Viacej CSS3 a HTML5

Tento trend jasne pozorovať aj medzi slovenskými webmi. Kým pred rokom 2011, bolo ešte pomerne málo web stránok, ktoré využívali CSS3 a HTML5, tak rokom 2011 začali stále viac pribúdať. Umožnili to aj nové verzie obľúbených internetových browserov, ktoré postupne zahrňovali viac html5 tagov a css3 špecifikácii do svojich nových verzií.

Dosiaľ bola snaha pokrývať rôzne menšie efekty flashom alebo efektmi vo Photoshope, prípadne inými nástrojmi. Dnes sa siaha stále častejšie po HTML5, CSS3 a jQuerry. Samozrejme flash má a asi bude mať aj naďalej svoje opodstatnené miesto na web stránkach, no jeho pozícia už nie je tak neotrasiteľná, ako to bolo kedysi v časoch jeho najväčšej slávy.

 

2. Jednoduché farebné schémy

Či boli implantované weby viac s jednoduchými, alebo viac farebnými schémami je ťažké zhodnotiť. Je to záležitosť vkusu každého majiteľa webstránky, a stále sa nájde veľa takých aj takých webov.

Rozdiel je, ak si zoberieme design napríklad pre blog, kde je farebná schéma zväčša jednoduchá a pozadie na Vás nekričí a stránka sa snaží spĺňať hlavne to čo má, a síce aby sa z nej dobre čítalo. A iné je farebná schéma pre firmu, alebo obchod, kde je snaha zapôsobiť nielen textom ale aj vizuálnym dojmom.

 

3. Príprava webstránky na mobil

Tento trend na Slovensku nastal vo väčšom meradle až koncom roka. Je to spôsobené asi momentálnym vianočným boomom mobilov, smartphonov a iPodov, ktoré zaplavujú náš trh a sú už za veľmi prijateľné ceny. Následne je aj väčší dopyt po webstránkach, ktoré majú svoju mobilnú verziu. Zatiaľ je to najmä u firemných web stránkach. Tie najväčšie webové portály u nás, kde je veľká návštevnosť, mali svoje mobilné verzie implementované už dávno pred rokom 2011.

 webdesign trendy pre rok 2011Baby sees the iPad Magic, Copyright Steve Paine, Flickr

4. Paralelné rolovanie obrazovky

Veľmi pekný efekt, ktorý sa však na každú stránku nehodí. Je možné ho aplikovať pomocou CSS trikov alebo pomocou niektorých jQuerry pluginov. Vkusne tiež pôsobí, keď je aplikovaný len na určitú časť webu, napr. hlavičku, pätičku, alebo len pozadie. Ak roluje paralelne celá stránka, miestami to vyzerá ako na kolotoči. Je možné však, že je to len vecou zvyku a názoru.

 

5. Design pre dotykový displeje a nie pre myš

Hlavnou predpoveďou bol boom v oblasti mobilných verzií. To predpokladá následný krok, a to je web, ktorý na mobilnom zariadení umožňuje pohodlne sa  pohybovať pomocou dotykového displeja a nie len pohodlne myšou.

Zdá sa, že táto výzva sa u nás odkladá na rok 2012, a napr. menu, ktoré bude sa rovnako dobre ovládať dotykom, alebo myšou, si u nás ešte prejde svojím vývojom.

 

6. Vnímanie hĺbky vo webdesigne – 3D prvky

Ďalším prvkom, ktorý postupne prenikal počas roka 2011 a v roku 2012 bude logicky pokračovať, je postupné využívanie 3D prvkov a efektov na web stránkach. Technológie, nástroje a jednotlivé aplikácie sú stále viac a viac vylepšované a 3d efekty sa postupne stávajú súčasťou bežných a nielen exkluzívnych a predražených web stránok.

 

7. Veľké fotografie v pozadí

Myslím, že aj táto predpoveď bolo veľmi trefná. Veľa stránok v súčastnosti (2011), je postavených v podstate na veľmi jednoduchom designe a nápaditej fotky pozadia, ktorá vkusne dopĺňa design.

Designéry už nemusia siahať, len po jednoduchých opakujúcich sa textúrach. Využitie veľkých a kvalitných fotografií na pozadie bolo často krát ospravedlňované rýchlosťou načítavania web stránky. No dnes je prakticky pokrytá veľká časť územia rýchlym pripojením na internet, a tak toto obmedzenia odpadá a na pozadí sú umiestnené neraz aj obrázky cez 300kb.

Netreba však zabúdať na nástup prezerania web stránok cez mobilné zariadenia a tak príslušná mobilná verzia by mala byť bez týchto veľkých obrázkov, keďže si ešte počkáme nejaký ten rok-dva, aby bola mobilná dátová sieť rýchla všade.

 

8. Zaujímavé doménové mená

Postupný nástup domén s príponou napríklad .me, .us alebo iných zvolených. U nás zatiaľ koncom roka 2011 veľmi málo pozorovaný.

 

9. QR: rýchla reakcia (quick response)

Ďalšou ohlasovanou novinkou bolo nástup QR – quick response, teda okienko s rýchlou odpoveďou. QR sú priamo napojené na Váš mobil a po odfotený alebo napísaní textu v teréne sa dané obrázky alebo informácie zobrazia na Vašej stránke.

 

10. Náhľad designu

Google predstavil už začiatkom roka vyhľadávania s náhľadmi. Po kliknutí na dvojitú šípku vpravo, ktorá je pri každom z odkazov, sa zobrazí náhľad stránky. Ak však je stránka celá flashová, tak náhľad nebude vytvorený, a preto treba brať v úvahu aj tento fakt, ak sa chystáme spraviť čisto flashovú stránku.

 

11. Stále pripojenie – Life stream

Poslednou vecou, no podstatnou je stály life stream. Element, ktorý pridáva nádych dynamiky. Prostredníctvom  sociálnych sietí ako je faceebook alebo twitter, sa priamo na Vašich stránkach zobrazujú Vaše posledné príspevky. Príspevky je možné písať samozrejme priamo z mobilného zariadena.

Obzvlášť užitočná funkcionalita pre weby športovcov, hudobníkov, cestovateľov…

 

2 odpovede na Webdesign Trendy 2011

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>