Webtrendy na rok 2014

Prinášame vám prehľad najzaujímavejších trendov ovplyvňujúcich web design roku 2014.

Webstránka od 160 €   Redakčný systém od 240 €    E-shop od 260 €

 Jednostránkové weby (one page websites)

Web s jedinou stránkou obsahu je pri správnom rozvrhnutí prvkov a obsahu prehľadnejší (a zároveň cenovo dostupnejší) ako bežné mnohostránkové weby. Výhodou jednostránkového webu (často prezentujúceho len jednu službu alebo jeden produkt) je možnosť lepšieho marketingového zacielenie obsahu na návštevníkov, čo môže viesť k zaujímavému konverznému pomeru. Na báze jednostránkového webu vznikajú aj jednoproduktové e-shopy.

Webdesign Trendy 2014

 Responzívny dizajn (responsive web design)

Základným trendom pre rok 2014 je responzívny web s rýchlym načítavaním obsahu, s veľkými ovládacími prvkami, bez nadmerne veľkých súborov náročných na sťahovanie dát, s jednoduchým designom a jasnou konverznou cestou. Takýto web ide v ústrety stále častejším mobilným návštevníkom s menšími displejmi, dotykovým ovládaním, pomalším internetom, obmedzeným predplateným dátovým paušálom a nedostatkom času (surfovanie z mobilu napríklad v MHD…).

 Plochý dizajn (flat design)

Tzv. plochý dizajn sa vyznačuje sa minimalistickým, vizuálne čistým (ale esteticky vysoko pôsobivým) štýlom známym zo stránok Google+, webstránok spoločnosti Microsoft, rozhrania služby SkyDrive alebo z dlaždicového usporiadania Windows 8. Plochý dizajn sa vyhýba použitiu grafických ozdôbok ako sú prechody alebo tieňovanie webových prvkov. Vytvára prehľadné užívateľské prostredie s výraznými prvkami, ostro ukončenými farebnými plochami, jednoduchou typografiou. Ideálne riešenie pre mobilné a webové aplikácie roku 2014.

 Typografia 2014

Responzívny a plochý dizajn si dáva záležať na čitateľnosti písma a estetickej hodnote typografie. Úlohou typografie je dodať webstránke osobitý, jedinečný štýl. V praxi sa to prejavuje premysleným nasadením unikátnych (často pätkových) fontov. Rozmáha sa používanie obrázkových icon fontov (ukážka na stránke Genericons.com) na webových stránkach.

 Ešte niekoľko trendov na záver :)

  • minimalistický plochý web dizajn možno efektne doplniť veľkým, kvalitným obrázkom v záhlaví stránky (napr. web BuildWindows.com)
  • k odlíšeniu webovej stránky od konkurencie sa používajú napríklad neobvyklé geometrické efekty (Case-3d.com)
  • stále módny je scrolling parallax effect – zaskrolujte si napríklad na Tridentpp.com alebo Shibui.me)
  • interaktívna grafika sa stáva jedným z najatraktívnejších trendov, ukážka na webovej stránke EvoEnergy.co.uk
  • stále častejšie sa stretávame na webových stránkach s použitím veľkých výrazných ikon (niekedy dokonca nahrádzajúcich textové položky menu), animovaných gifov, interaktívneho a video obsahu (aj v podobe video záhlavia alebo pozadia webu)
  • aj v roku 2014 má svoj význam použitie open source redakčných systémov (WordPress, Drupal, Joomla…), vďaka ktorým sú vlastné webové stránky alebo e-shop dostupné doslova pre každého :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>