Webdesign slovník A – E

A

Affiliate program – je marketingový nástroj, pomocou ktorého jeden web (affiliate partner) propaguje služby, alebo výrobky druhého webu. Propagujúci web dostáva určitý podiel z predaja.

Alternatívny text - ktorý v zdrojovom kóde webovej stránky popisuje jej netextové časti, ako napr. text v obrázkoch a vo flash animáciách.

ASP - active server pages. Programovací jazyk, ktorý slúži na tvorbu dynamických web stránok.

 

B

Banner – reklama na internete, ktorá môže byť v statickej alebo animovanej podobe.

Blog – webová stránka, kde jednotlivec, skupina ľudí, alebo firma prezentuje svoje názory.

Bug – chyba v softvéry, v aplikácii alebo na webovej stránke, ktorá spôsobuje neštandardné správanie.

 

C

CMS – content management system. Je to systém, ktorý slúži na tvorbu a správu obsahu webovej stránky na internete bez, nutnosti znalosti html.

CMYK – oproti sčítavaciemu RGB modelu, je to odčítávací model miešania farieb. Používajú sa farby C – cyan(azúrová), M – magenta(purpurová)m Y – yellow(žltá)a K – blacK(čierna).

Cookies – sú to malé súbory, ktoré sú spolu s web stránku zaslané zo servera do internetového prehliadača a obsahujú napr. informácie o nastaveniach pri návšteve.

Copywriting – je tvorba reklamného textu za účelom reklamy.

CSS – kaskádové štýly. Vývojári web stránok používajú css štýly na oddelenie obsahu od jeho vzhľadu. Ak sú css štýly uložené v externom zošite, tak je upravovanie vzhľadu stránok prehľadné a jednoduché, a to aj pri rozsiahlych weboch.

 

D

Databáza – elektronické dáta, ktoré sú štruktúrovane uložené v počítačovom systéme, tak že užívateľ môže k nim pristupovať pomocou dopytovacieho jazyka

Doména – je to adresa webového servera, na ktorej sa nachádza konkrétna web stránka. Doména web stránky je jedinečná v prostredí internetu.

 

E

E-shop – internetový obchod, ktorý umožňuje nákup tovaru alebo služieb cez internetovú stránku

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>