Tvorba webu a webdizajnové trendy 2013

Ak práve zvažujete vytvorenie web stránky, určite vás zaujíma aké trendy sa očakávajú v oblasti webdizajnu v roku 2013.

Od svojho vzniku prešli www stránky rozsiahlym vývojom a rok 2013 by mohol byť ďaľším významným míľnikom v dejinách internetu – ani nie tak nejakým revolučným počinom, ako skôr masovým rozšírením užitočných webdizajnových noviniek z predošlého obdobia.

Responzívny web dizajn ako štandard?

Vzhľadom na neustály vzostup online surfovania z mobilov, tabletov a rôznych iných zariadení sa responzívny web v roku 2013 pravdepodobne stane štandardom pre firemné weby, online magazíny a eshopy.

 

 

Tvorba webu ktorý ide v ústrety návštevníkom (a ich displejom:) znamená značnú konkurenčnú výhodu oproti webom nevyužívajúcim responzívny dizajn.

Responzívny web dizajn efektívne nahrádza staršie riešenie pri ktorom sa popri klasickom webe vytvárala samostatná mobilná verzia webu.

Tvorba webu a webdizajnové trendy 2013

Adaptívny (adaptibilný) web dizajn

Zaujímavou variantou responzívneho dizajnu je tzv. adaptívny web dizajn. Pri adaptívnom dizajne je možné prispôsobiť webovú stránku presne na mieru desiatkam kombinácií prostredí a zariadení ktorými si návštevníci webstránku zobrazujú.

Predpripravené štýly zobrazenia webstránky  s dodržaním správneho umiestnenia webových prvkov prepína podľa prednastavených parametrov javascript (adapt.js). Adaptívny dizajn je vhodným riešením napríklad pre vytvorenie webu zarábajúceho na reklamách – kde je dôležité, aby sa reklamy vždy zobrazovali na správnej pozícii.

Paralaxa a vertikálne rolovanie

Paralaxa (parallax effect) bude v roku 2013 využívaná pri tvorbe webových stránok stále častejšie. O čo ide? Paralaxa je simulácia 3D priestoru na www stránkach., výborne využiteľná pre vytvorenie priestorového efektu.

Používa sa pritom technika viacerých vrstiev resp. pozadí webstránky pohybujúcich sa rôznymi rýchlosťami čím vzniká pocit hĺbky obrazu. Ťažko sa to opisuje :) takže si radšej pozrite živú ukážku – napríklad webstránku Fk-agency.com.

Vertikálne rolovanie (vertical scrolling) navigačného menu, tlačidiel alebo widgetov je technika, pri ktorej webové prvky zostávajú na displeji na svojich pozíciách aj keď užívateľ posúva webovú stránku. Kreatívnou kombináciou paralaxy a vertikálneho rolovania možno vytvoriť skvelú online prezentáciu produktu – pozrite si web Bagigia.com.

Tvorba webu 2013 – typografia, obrázky a video

V roku 2013 sa očakáva vzostup používania unikátnych a jedinečných fontov dotvárajúcich celkový dizajn webstránky a firemnú identitu. Typografia bude stále menej viazaná na klasické rokmi overené typy písma (Arial, Verdana, …).

Snahy o unikátnosť webového obsahu sa prejavujú aj v použití vlastných originálnych fotografií a ilustrácií prinášajúcich presvedčivejšiu výpovednú hodnotu ako komerčné produktové diela z fotobánk. Dá sa predpokladať, že stále viac webových stránok bude publikovať video obsah so snahou o efektívne oslovenie návštevníkov. To povedie k ďaľšiemu nárastu integrácie videa do webstránok.

Ešte pár tipov k tvorbe webu v roku 2013

Webstránky vytvorené technológiou flash sú pomaly na ústupe – nahradia ich interaktívne weby využívajúce javascript, HTML5 a CSS3, fungujúce bez problémov na rôznych platformách bez potreby inštalácie ďaľšieho softvéru.

Rozmach dotykových displejov vnáša do web dizajnu požiadavky na používanie veľkých prstom ľahko zachytiteľných tlačidiel a na prehľadnosť webstránok hraničiacu s minimalizmom.

A na záver spomeňme ešte jeden moderný trend – full page background, pri ktorom je pozadie webstránky tvorené rozmernou vysoko kvalitnou fotografiou alebo iným obrázkom zobrazujúcim sa cez celú obrazovku. Takto vytvorený web môže byť esteticky mimoriadne pôsobivý – napríklad ako prezentácia produktov či obrazová galéria.

Jedna odpoveď na Webdesign Trendy 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>