SEO – optimalizácia pre vyhľadávače

Ako zvýšiť návštevnosť eshopu, firemného webu alebo inej webovej stránky? Najefektívnejším spôsobom získavania návštevníkov (potencionálnych zákazníkov) je SEO – optimalizácia pre vyhľadávače. V podmienkach slovenského internetu je v hre jediný relevantný vyhľadávač – Google.sk.

Prečo optimalizovať pre Google?

Návštevnosť získaná optimalizáciou webových stránok je dlhodobejšia a takmer vždy finančne výhodnejšia ako z platených reklamných aktivít. Úspešne optimalizovaný web sa vyznačuje vzrastajúcou návštevnosťou na „tie správne“ kľúčové slová a pribúdajúcimi prirodzenými spätnými odkazmi.

Pre typický slovenský (nielen) firemný web predstavuje práve Google najvýdatnejší zdroj prirodzenej (neplatenej) návštevnosti.

SEO (optimalizácia pre vyhľadávače)

Kedy začať so SEO?

V ideálnom prípade je najlepšie premyslieť a naplánovať SEO ešte pred spustením webu. Prečo? Pretože správne navrhnutá navigačná štruktúra webových stránok, rozloženie obsahu a samotná obsahová stratégia webu tvoria základy on page optimalizácie.

Prvým krokom by mala byť analýza konkurencie, vhodných kľúčových slov, cieľovej skupiny. Až po spracovaní výsledkov SEO marketingovej analýzy sa dá nový web navrhnúť tak, aby naplno využil možnosti získavania návštevnosti z vyhľadávačov.

Potrebuje váš web SEO?

Ak hľadáte cesty k zvýšeniu návštevnosti vašej webstránky alebo sa zaoberáte internetovým predajom produktov a služieb, je práve SEO jedným z nástrojov vedúcich k úspechu.

Skúsený SEO špecialista dokáže odhaliť a napraviť problémy, kvôli ktorým váš web zbytočne stráca vo vyhľadávačoch cenné body. Celkový efekt kvalitne prevedenej optimalizácie pre vyhľadávače môže priniesť zlepšenie návštevnosti o stovky percent, čo samozrejme záleží na mnohých vplyvoch vrátane konkurenčnosti v danej oblasti.

TIP: Neoptimalizuje sa len pre vyhľadávače, ale aj pre návštevníkov – vytvorením užitočného obsahu, zvýšením dôveryhodnosti webu, zjednodušením navigácie a nákupného procesu.

 

Niektoré SEO faktory:

  • unikátny, užitočný, aktualizovaný obsah webu
  • relevantné kľúčové slová v tagu title, nadpisoch h1
  • prelinkovanie obsahu webu internými odkazmi
  • odkazový profil z dôveryhodných, tematicky súvisiacich webov
  • tvar anchor textov používaných v odkazoch
  • popularita webu a prirodzené odkazy zo sociálnych médií
  • ošetrenie duplicít obsahu a iných technických problémov

Medzi negatívne faktory možno zaradiť častú nedostupnosť webovej stránky (výpadky serveru), používanie  nepovolených SEO techník (vedúce spoľahlivo k penalizácii), odkazovanie na spamové weby. Častou chybou neskúsených alebo nedôvtipných „optimalizátorov“ je prespamovanie obsahu webu kľúčovými slovami.

Medzi úplne nezmyselné činnosti patrí hromadné publikovanie duplicitných PR článkov a registrácie do stoviek či tisícok katalógov – „SEO taktika“ ktorú vám na rozdiel od SEO šamanov žiadny seriózny SEO konzultant nikdy neponúkne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>