Prestashop 1.4 prehľad funkcií obchodu

Prestashop 1.4 má viac ako 260 funkcií. Je to veľké množstvo, ktoré mu poskytuje široké možnosti použitia. Keďže s nárastom možností, rastie aj zložitosť, postupne si predstavíme jeho hlavné prednosti a funkcie.

 

1.Katalóg Prestashopu

Katalóg Prvá záložka v administračnom panely je záložka katalóg. Do katalógu vkladáte svoje produkty alebo služby. Katalóg je prehľadný a intuitívne použiteľný. Prestashop postupne do neho zabudoval mnohé funkcie, a celý list vlastností si predstavíme čoskoro, v článku venovanému použitiu katalógu a prehľadu jeho funkcií.

 

2.Zákazníci v obchode

ZákazníciDruhá záložka v admin panely sú zákazníci a slúži teda na manažment nakupujúcich vo Vašom obchode. Okrem štandardných funkcií, ako je úprava zákazníckeho profilu, tak modul zákazníci ponúka funkcionality ako zasielanie noviniek, vernostný program, vytváranie zákazníckych skupín, atď…

 

3.Objednávky v obchode

Objednávky V záložke objednávky, riadite v obchode prijaté objednávky. Deje sa to hlavne menením jednotlivých stavov objednávok, od prijatia až do dodania tovaru alebo služby. Zmena stavu objednávky automaticky aktivuje príslušný informačný e-mail, ktorý je zaslaný majiteľovi danej objednávky.

 

4.Platby v prestashope

PlatbyV danej záložke nastavujete rôzne obmedzenia pre platbu vo Vašom obchode. Obmedzenia platieb môžete nastaviť vzhľadom na určitú skupinu zákazníkov, krajín, alebo druh meny či platobnej metódy. Ako prvé, si však nainštalujte želané platobné moduly, v záložke moduly. Táto časť Vášho obchodu je veľmi dôležitá, preto si treba premyslieť, ktoré platobné metódy si zvolíť a ako ich použiť v obchode.

 

5.Doprava

DopravaV záložke doprava môžete vytvárať vlastných dopravcov a priraďovať im vlastnosti, ktoré pre daný typ zásielky potrebujete. Každému dopravcovi môžete určiť hmotnostné a cenové rozsahy, obmedzenia pre krajiny alebo menšie destinácie podľa potreby. Počet dopravcov a destinácií je neobmedzený.

 

6.Štatistiky

ŠtatistikyNeuveriteľne podrobný modul, ktorý ponúka prestashop, sú štatistiky. Dlho som mu nemohol prísť na chuť, aj kvôli jeho robustnosti a tak štatistiky som radšej sledoval v google analytics. Oproti google analytics, však tu máte množstvo iných detailov a ak potrebujete detailnú analýzu predaja, jedného či viacerých produktov, alebo služieb, tak tu si môžete pomocou rôznych funkcií a filtrov pozrieť jeho štatistiku. Môžete vyhodnotiť, čo kedy a ako sa predávalo, kto a kedy sa o to zaujímal a veľa iných štatistických vlastností.

 

7.Preklady

PrekladyModul jazyky je v Prestashope riešený tiež veľmi šikovne. Momentálne je dostupných vyše 40 jazykových mutácií na stiahnutie. Slovenská verzia je viac menej kompletná a pri úvodnje inštalácii, si môžete vybrať priamo jej doplnenie. Výbornou funkciou je upraviť preklady priamo v backoffice. Tu si vyberiete, ktorú časť chcete upraviť alebo do prekladať. Priamo v back-office je možné editovať jednotlivé frázy a výrazy.

 

8.Lokalizácia

LokalizáciaTento modul ponúka neobmedzené vytváranie mien, ktoré práva potrebujete v obchode a ich formátovanie na mieru. Je možné ich synchronizovať pomocou kurzového lístka. Pre jednotlivé krajiny môžete vytvárať dane. Ak je potrebné, môžete si ich deliť aj podľa oblastí, krajov, štátov alebo aj podľa časových pásiem.

 

9.SEO

SEOSkúsenosti zo SEO v Prestashope sú pomerne pozitívne. Weby publikované v tomto systéme, ak mali dostatok článkov a linkov, tak sa mi vždy zobrazovali na popredných pozíciách v google. SEO v Preste umožňuje nastavenie základných meta tagov – kľúčové slová, popisy, meta nadpisy, atď… Je možné takisto nastaviť priateľské linky, ďalej automaticky generovať súbory ako .htaccess, robots.txt a sitemap.xml.

 

10.Bezpečnosť

BezpečnosťAko pri každom open source, tak treba dbať na zvýšenú pozornosť a robiť si pravidelné zálohy webu a databázy. Prestashop má viacero bezpečnostných prvkov, ako: bezpečnostný prístup do back officu, jedinečné tokeny v back-office a front-office, kódovanie hesiel v databáze, kódovanie coocies, blokovanie v prípade opätovných pokusov získať zabudnuté heslo, a iné prvky…

 

11.Administrácia

AdministráciaPretashop má pohodlnú administraćiu obchodu, no pre nováčika je možné, že sa stratí v množstve možností a nastavení. Je dobré prejsť záložku po záložke, keďže navzájom úzko súvisia a jedna funkcionalita alebo modul sa niekedy nastavujú aj nakríž dvomi-tromi, čo nie je úplne šťastné riešenie.

Hlavnou prednosťou je, že back-office je do značnej miery nastaviteľný a môžete vybrať každému užívateľovi adminu jeho vzhľad a funkcie. Takisto užívateľom môžete priraďovať rôzne role, napríklad správcovi obchodu, priradíte určitý stupeň práv a Vašej účtovníčke, zase iné práva, len čisto na prezeranie transakcií, bez možnosti úprav.

Textový editor je štandardný WYSIWYG – TinyMce, ktorý sa používa aj v iných open sourcoch. V administrácii sú nástroje aj na správu databázy, použitej témy front-officu a mnoho ďalších, ktoré si postupne predstavíme v osobitnom článku.

 

12.Modulárny front-office

Modulárny front-officeFront-office, teda Váš obchod je do značnej miery modularizovateľný. Má podporu veľa voľných a platených pluginov, takže je potrebné vedieť čo, kde hľadať a ako to použiť. Vzhľad alebo inak povedané – téma pre prestashop sa kóduje v celku pohodlne, najmä od verzii 1.4, keď spravili poriadok s css štýlmi a rozdelili ich do jednotlivých zošitov podľa modulov, čo výrazne uľahčilo prácu a prehľad pri tvorbe tém. Front-office si postupne predstavíme v samostatnom článku, keďže je to široká téma.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>