Joomla 3.1 – 3.2

Dňa 26.4.2013 bola vydaná stabilná verzia Joomla! 3.1.1 ktorá posunula tento komlexný redakčný systém zase o stupienok vyššie. Čo priniesla Joomla! 3 oproti staršiemu vydaniu Joomla! 2.5?

Joomla 3.0

Joomla! 3

„Trojka“ je tu s nami už od septembra 2012. Najvýznamnejšou zmenou pod kapotou obľúbeného redakčného systému sa stalo prijatie CSS frameworku Bootstrap od Twitteru na úpravu šablón, začleneného do balíčka JUI médií. Kým doposiaľ sa úpravy šablóny prevádzali väčšinou v CSS a do HTML kódu sa pritom príliš nezasahovalo, v novom frameworku sa namiesto CSS prevádzajú zmeny skôr úpravami tried HTML tagov. Joomla! 3.1.0 priniesla až 242 rôznych opráv a vylepšení.

Responzívna Joomla!

Oproti starším verziám je kompletne prepracované administrátorské rozhranie, aby vyhovovalo potrebám moderného responzívneho webu. Tomu zodpovedá aj plne responzívny výstup jadra a responzívne šablóny, takže Joomla! ide v ústrety správcom webu aj návštevníkom pristupujúcim z mobilných telefónov. Práca v novom administračnom rozhraní navrhnutom s ohľadom na užívateľskú prívetivosť je skutočným zážitkom.

Pre vývojárov

Poteší zjednodušená inštalácia a možnosť stylovania webu jediným CSS súborom, PHP memcached ovládače či knihovňa ikon optimalizovaných pre Retinu (Icomoon Font Icon). Defaultná šablóna Beez3 bola takisto výrazne aktualizovaná. Weby vybudované na Joomla! 3 možno spúšťať prostredníctvom databázy PostgreSQL. SimplePie v správe odberov nahradil Jfeed. Jazykové balíčky sa inštalujú jednoduchšie, priamo zo správcu rozšírení. Celý kód bol prečistený od nepoužívaného balastu. Joomla! 3 lepšie podporuje popri Mootools aj bezproblémový chod jQuery.

Ďaľšie výhody

V administrácii pribudol nový štatistický modul, v predvolenom nastavení sú dostupné hodnotenia skupín používateľov, je povolené ukladanie prázdnych článkov, zlepšila sa práca s tabuľkami. Vylepšenie sa nevyhlo ani Smart Search, aktualizáciou prešlo TinyMCE. Celá Joomla! prebehla významnou modernizáciou zameranou predovšetkým na zjednodušenie administrácie, zrýchlenie webstránok, rozvoj funkčných možností redakčného systému a podporu responzívneho webu.

Joomla! 3 je teda:

• rýchlejšia
• jednoduchšia
• bezpečnejšia
• responzívna

Najnovšou stabilnou verziou je Joomla! 3.1.1. prinášajúca celú sériu vylepšení systému. Ďaľšia verzia 3.2 je vývojovým týmom avizovaná na september 2013. Pre aktualizáciu Joomla! alebo update zo starších verzií nás môžete kontaktovať..!

Joomla 3.1 – na stiahnutie

stiahnuť Joomla 3.1

 

Joomla 3.1.1 – na stiahnutie

stiahnuť Joomla 3.1.1

 

Joomla 3.1.5 – na stiahnutie

stiahnuť Joomla 3.1.5

 

Joomla 3.2 – na stiahnutie

stiahnuť Joomla 3.2

 

2 odpovede na Joomla 3.1 – 3.2

  • Peter povedal:

    Po poldruha roku s Wordpessom ma teda čaká leto s Joomlou. Zase sa mám čo učiť…

  • SunWave Design povedal:

    Oplatí sa :), aj keď sú wp a joomla vzájomne zastupiteľné, tak predsa na niektoré situácie sa hodí viac joomla.
    Najmä ak jednotlivých podstránkach majú byť aktívne rôzne elementy. Toto má joomla elegantnejšie vyriešené oproti wp.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>